Głowy państw afrykańskich zatwierdziły 20-letni plan działań w zakresie biotechnologii dla Unii Afrykańskiej, ale wstrzymały się z podjęciem decyzji o uczestnictwie w funduszu naukowo-innowacyjnym.
Przyjęcie strategii biotechnologicznej pozwoli zacieśnić współpracę między krajami afrykańskimi w poszczególnych regionach z wykorzystaniem ich atutów. Region Afryki Północno-Wschodniej skupi się na usprawnieniu walki z malarią oraz opanowaniu wirusa HIV/AIDS, zaś Afryka Północna podzieli się swoim doświadczeniem w produkcji leków. Afryka Wschodnia udostępni wiedzę specjalistyczną z zakresu technologii badań nad żywym inwentarzem, Afryka Zachodnia zajmie się biotechnologią w rolnictwie, natomiast Afryka Środkowa – bioróżnorodnością.
Kraje zostaną pogrupowane w regionalne gremia gospodarcze w celu realizacji założeń określonych w strategii. Gremia te z kolei będą odpowiadać przed Unią Afrykańską.
Odrzucono jednakże propozycje dotyczące Afrykańskiego Funduszu Naukowo-Innowacyjnego (ASIF). Głowy państw wyraziły potrzebę dalszego przeanalizowania propozycji. Powodem tego impasu jest obawa, że utworzenie nowej instytucji może pochłonąć dużą część dostępnych środków finansowych i zwiększyć koszty operacyjne.
Uczestnicy obrad na szczycie postanowili w zamian powiązać fundusz z szerszym projektem finansowania skonsolidowanego planu działań Unii.
Kategoria: Różne
Źródło danych: Źródła prasowe (SciDev.Net)
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji ze źródeł prasowych
Indeks tematyczny: Biotechnologia; Aspekty ekonomiczne; Badania Naukowe
RCN: 27061
hastagi na stronie:
#Afryka plan #kraje afryki