Congo

Kongo – cicha wojna przeciw kobietom i dzieciom

Wraz z nasileniem się walk w Demokratycznej Republice Konga, gwałtownie wzrosła liczba gwałtów na kobietach – alarmuje organizacja humanitarna World Vision. Ostrzega też, że w

Wraz z nasileniem się walk w Demokratycznej Republice Konga, gwałtownie wzrosła liczba gwałtów na kobietach – alarmuje organizacja humanitarna World Vision. Ostrzega też, że w związku z coraz częstszymi starciami między siłami rebeliantów a wojskami rządowymi rośnie niebezpieczeństwo, że do walk będą werbowane dzieci.
– W Kongu toczy się cicha wojna wymierzona w kobiety i dzieci. Setki kobiet i dziewcząt padło ofiarami brutalnych gwałtów. Dzieci są na siłę rekrutowane i wcielane do walczących oddziałów – mówi Sue Mbaya, szefowa afrykańskiego oddziału World Vision. Pracownicy organizacji poinformowali, że rozmawiali z dziećmi w sześciu obozach dla uchodźców w Kongu, i że wyniki tych rozmów są szokujące. Ustalili, że tylko w październiku brutalnie zgwałconych zostało co najmniej sto dwadzieścia dziewczynek w wieku poniżej siedemnastego roku życia. W kwietniu i czerwcu było zaledwie po pięć takich przypadków gwałtu.

Walki, które w nową siłą wybuchły w Kongu w sierpniu sprawiły, że Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła wysłanie w najbliższych tygodniach do tego afrykańskiego państwa dodatkowych trzech tysięcy żołnierzy sił pokojowych. W Kongu stacjonuje już siedemnastotysięczny kontyngent błękitnych hełmów. Dodatkowo ONZ oddelegowała do Konga swego specjalnego wysłannika, by pomógł w rokowaniach pokojowych między rządem a przywódcą rebeliantów Laurentem Nkundą.

Narastająca fala przemocy we wschodnim Kongu sprawiła, że ponad ćwierć miliona ludzi musiało opuścić swe domy. Większość z nich znalazła schronienie w obozach dla uchodźców, w których jednak panują katastrofalne warunki. Walki we wschodnim Kongu mają podłoże etniczne, i są związane z wciąż utrzymującym się napięciem pozostałym po wojnie w Rwandzie, gdzie w 1994 roku członkowie plemienia Hutu wymordowali setki tysięcy członków plemienia Tutsi. Nkunda twierdzi, że jego oddziały walczą, by bronić mieszkających w Kongu członków plemienia Tutsi przed rebeliantami z plemienia Hutu, którzy po dojściu Tutsi do władzy uciekli z Rwandy właśnie do Konga.

Tłumaczenie: Onet.pl

hastagi na stronie:

#kongo wojna

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy